smartphone-720684_1280

Telefon dla dziecka

Jeszcze kilka lat temu, trudno było wyobrazić sobie dom bez telefonu stacjonarnego, współcześnie jednak coraz więcej osób rezygnuje z telefonów stacjonarnych, bo każdy posiada telefon komórkowy, albo nawet kilka telefonów. Dzisiaj natomiast trudno wyobrazić sobie dziecko, które nie posiadałoby telefonu komórkowego, zjawisko to nasila się z każdym rokiem. Rodzice wyposażają już najmłodsze dzieci w telefony. Już najmłodsze dzieci mają wręcz bzika na punkcie telefonów komórkowych, a to dlatego, że telefon dziś nie służy tylko i wyłącznie do dzwonienia. Najnowsze telefony posiadają jeszcze bardziej rozbudowane systemy i funkcje niż niejeden laptop czy tablet. Na rynku są dostępne coraz nowsze telefony i smartfony, które oprócz podstawowych funkcji dzwonienia i pisania SMSów posiadają możliwość ściągania wielu różnych aplikacji i gier, a te z kolei przyciągają maluchów.
Oczywiście to, że dzieci szaleją na punkcie telefonów jest związane z uzależnieniem samych rodziców od telefonu. Kiedy tato podczas odpoczynku stale czegoś szuka w telefonie, gra w różne gry – a tych naprawdę nie brakuje, trudno aby dziecko przechodziło obok tego obojętnie. Nie sposób też wytłumaczyć dziecku, że telefon służy tylko do dzwonienia, skoro za chwilę ojciec kładzie się na kanapie z telefonem i wcale z niego nie dzwoni tylko w skupieniu próbuje przejść kolejny etap ściągniętej gry. Nie miejmy więc pretensji do naszego dziecka, że siłą rzeczy też chce skorzystać z telefonu. To przecież my jesteśmy dla niego przykładem.
Jeszcze gorsza sytuacja pojawia się, gdy rodzice obdarowują dziecko telefonem, na którym może grać. W ten sposób już od najmłodszych lat wciągamy dziecko w nałóg – uzależnienie, które z wiekiem będzie się nasilać.
Nie znaczy to, że dziecko nie może posiadać telefonu, przy pomocy którego będziemy mogli mieć stały kontakt z naszą pociechą. Rzecz jednak w tym, aby to był telefon jak najprostszy, który będzie rzeczywiście służył do kontaktu, a nie do zabawy czy grania. Dzieci, które już chodzą do szkoły powinny posiadać telefon komórkowy, aby w razie wyjątkowych sytuacji czy wcześniejszego skończenia lekcji mogli skontaktować się z rodzicami i poinformować ich, że mogą odebrać je ze szkoły. Jednak telefon w czasie lekcji powinien być wyłączony, a włączać powinny go tylko wówczas jeśli zajdzie uzasadniona potrzeba skorzystania z tego urządzenia.
Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna i uczniowie mają naprawdę wysokiej klasy smartfony, korzystają z nich w szkole i podczas lekcji, co odwraca ich uwagę i skupienie, wymagane podczas zajęć. Jeśli wejdziemy do szkoły, kiedy trwa przerwa z pewnością ujrzymy siedzących na korytarzach uczniów, którzy grają na telefonach. Często nauczyciele dyżurujący na przerwach nawet nie zwracają na to uwagi, bo dzięki temu uczniowie nie biegają, tylko siedzą spokojnie wpatrzeni w ekrany swoich smartfonów.
Z jednej strony zabieranie przez dziecko telefonu do szkoły jest uzasadnione – może zadzwonić do rodziców, jeśli zajdzie taka potrzeba, z drugiej jednak strony każda szkoła posiada telefon stacjonarny oraz kontakty do rodziców każdego dziecka, zatem jeśli rzeczywiście będzie potrzeba, to wychowawca czy dyrektor szkoły może bez najmniejszego problemu skontaktować się z rodzicami lub udostępnić telefon, aby samo dziecko zadzwoniło do rodziców.
Niemniej jednak rodzice powinni bardzo dogłębnie przemyśleć kwestie związane z wyborem odpowiedniego telefonu dla swojego dziecka, który ma służyć do kontaktu z nim a nie do zabawy.

Dodaj komentarz