sony-616393_1280

Smartfony i telefony komórkowe służą nie tylko do dzwonienia

W dzisiejszej erze telefonów komórkowych występujących głównie w postaci nowoczesnych i dotykowych smartfonów trudno oczekiwać po telefonie jedynie dzwonienia. To jedynie podstawowa funkcja, dla której w ogóle telefony komórkowe powstały w swoim pierwowzorze. A tym pierwowzorem był klasyczny telefon dużych rozmiarów z małym ciekłokrystalicznym i jednokolorowym wyświetlaczem. Na telefonie były tylko klawisze numeryczne, dzięki czemu można było z niego jedynie dzwonić. Stąd też zawsze podstawową funkcją każdego telefonu komórkowego będzie właśnie dzwonienie. Nie mniej telefony dzisiaj nie służą już głównie do dzwonienia. Ta legendarna funkcja każdego telefonu ciągle jest najważniejsza pod względem głównej koncepcji telefonii komórkowej. Dzisiejsze smartfony potrafią jednak znacznie więcej aniżeli najnowocześniejsze komputery, których używamy czy to w formie komputerów stacjonarnych czy laptopów.
Każdy, kto posiada dzisiaj smartfona wie, że jest on oknem na cały świat ale nie tylko. Skąd się w ogóle wzięła sama nazwa smartfon? Otóż wszystko zaczęło się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy to bardzo popularne były urządzenia, które określano mianem PDA, czyli osobistych asystentów. Były to urządzenia zawierające moduł kalendarza, poczty elektronicznej czy edytorów tekstowych. Pozwalały również na obsługę podstawowych programów biznesowych. I właśnie pod koniec lat dziewięćdziesiątych a bardziej nawet na przełomie lat millenium postanowiono połączyć funkcjonalność telefonu komórkowego z funkcjonalnością palmtopa czyli urządzenia nazywanego z angielskiego PDA. W ten właśnie sposób powstały wówczas urządzenia nazywane smartfonem, czyli połączeniem telefonu i swoistego prywatnego małego biura. Koniec lat dziewięćdziesiątych i początek nowego wieku dwudziestego pierwszego można uznać za czas przełomowy w telefonii komórkowej. Niespełna dekadę później ludzie zaczynają odchodzić od klasycznych telefonów komórkowych a wybierają nowoczesne urządzenia z dotykowym ekranem, czyli smartfony właśnie.
Funkcjonalność smartfonów jest dzisiaj ogromna. Dzwonienie i wysyłanie krótkich wiadomości to oczywiście absolutnie podstawowa funkcja, na której cała koncepcja po prostu się opiera. Smartfony mogą się różnić pod wieloma względami i parametrami, ale jedno jest zawsze bez zmian. Każdy smartfon umożliwia rozmawianie i odbieranie oraz wysyłanie wiadomości. Kolejną funkcją, która dzisiaj jest absolutnie podstawową jest dostęp do internetu. Dzisiaj każdy ma w abonamencie albo na karcie pakiet wielu gigabajtów transferu miesięcznie, co pozwala na swobodne korzystanie z sieci o każdej porze dnia i nocy. Każdy, kto ma do czynienia ze smartfonem wie doskonale, że pakiet transmisji danych jest dzisiaj kwestią niezbędną do jakiegokolwiek funkcjonowania.
Zatem podstawą do tego, żeby smartfon był w pełni funkcjonalny jest właśnie możliwość połączeń, wiadomości oraz łączenia się z bardzo szybkim internetem. Ponadto producenci telefonów komórkowych, czyli smartfonów prześcigają się dzisiaj w kwestiach parametrach technicznych tych urządzeń. Warto dodać, że podzespoły najlepszych na świecie smartfonów są już dzisiaj lepsze od tych, które umieszcza się w komputerach. Producenci rywalizują ze sobą na wielu płaszczyznach. Jako, że nowoczesne smartfony służą dzisiaj również do robienia genialnej jakości zdjęć to właśnie na tym polu producenci telefonów chcą ugrać jak najwięcej dla siebie. Już dzisiaj aparaty w smartfonach są prawie tak samo dobre jak w najdroższych sprzętach będących typowo aparatem fotograficznym. Dzięki takiej jakości aparatom na wakacje nie trzeba zabierać osobnego urządzenia do robienia zdjęć, tak naprawdę wystarczy jedynie smartfon. Każdy smartfon to też narzędzie do komunikowania się z innymi poprzez aplikacje społecznościowe albo portale mediów społecznościowych. Każdy smartfon ma przecież dostęp do sklepu z aplikacjami odpowiednimi dla konkretnego systemu operacyjnego. Ponadto, bezpośrednio przez internetową przeglądarkę w telefonie możemy wejść na dowolną stronę internetową czy portal społecznościowy. Nowoczesne smartfony dzisiaj już znacząco wyprzedzają laptopy i komputery pod wieloma względami. Każdy użytkownik obu tych urządzeń doskonale wie, że komputerów i laptopów używa się coraz rzadziej, a wypierają je właśnie świetnie i funkcjonalne smartfony.

Dodaj komentarz