iphone-621707_1280

Dzisiaj każdy Polak ma telefon komórkowy

Jeśli jest dzisiaj ktoś, kto potrafi sobie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego to chyba tylko ludzie najstarsi, których po prostu ta technologia już nie dotyczy. Wynalezienie telefonii komórkowej to najlepsze co mogło się przytrafić w historii świata. Ale jeszcze lepsze jest to, że wynaleziono smartfony i wszystkie możliwe ich funkcje oraz możliwości.

Ale po kolei, bo akurat w kwestii telefonów komórkowych można by stworzyć epopeję na kilka stron dużych kartek papieru. Telefonia komórkowa wynaleziona została w latach osiemdziesiątych, ale zanim pojawiła się w Polsce i zadomowiła się na dobre upłynęły jeszcze dwie dekady. Z końcem lat dziewięćdziesiątych Polacy mogli kupić za normalne pieniądze swój pierwszy telefon komórkowy, ale wcześniej mogli go mieć tylko najbogatsi. Najwcześniejsze modele wyglądały niczym prawdziwe cegły budowlane i były mniej więcej takich właśnie rozmiarów. Działały tylko w najwyższych punktach miasta a dzwonienie z nich wyglądało przezabawnie. Zresztą, kiedy już telefony stały się dostępne dla większości, to i tak zasięg trzeba było łapać gdzieś w miejscach położonych wyżej od innych. Szczególnie na wsiach i w małych miejscowościach trudno było o dobry zasięg. Dzisiaj to już jest tak naprawdę bajka, a zasięg doskonały do rozmów jest prawie wszędzie. Celowo użyliśmy sformułowania „prawie” bo jednak są miejsca, które na mapie telefonii komórkowej ciągle są jedną wielką czarną dziurą. Ale dzisiaj telefon komórkowy to już nie to samo co z końcem lat dziewięćdziesiątych czy na początku dekady milenium, a więc w pierwszych latach po roku dwutysięcznym. Wtedy jeszcze telefon komórkowy służył do dzwonienia i komunikowania się za pomocą krótkich wiadomości tekstowych. Dzisiaj każdy nowoczesny telefon to taki najmniejszy z możliwych laptopów, który funkcjonalnością laptopy przebija już na głowę. Bardzo dobrze, że technologia prze do przodu z prędkością światła, ale strach pomyśleć do czego to wszystko dąży. Już dzisiaj jesteśmy od telefonów tak uzależnieni, że nie wyobrażamy sobie realnie bez nich życia.

Dzisiaj w Polsce jest ponad sześćdziesiąt milionów aktywnych kart SIM, czyli numerów telefonów. Żeby z numeru telefonu można było korzystać to oczywiście to tego niezbędny jest telefon komórkowy. Można więc podsumować, że swoją komórkę ma każdy dorosły Polak, a żeby napisać dokładnie to każdy dorosły Polak statystycznie posiada przynajmniej dwa telefony komórkowe. Skala jest zatem ogromna, ale to tylko pokazuje, że dzisiaj życie bez telefonu komórkowego jest praktycznie nie możliwe. Nie ma co ukrywać, ale mało kto potrafi wytrzymać bez telefonu kilka godzin, a kiedy gdzieś zostawimy nasz telefon czujemy się tak, jakby ktoś nam zabrał Naszą prywatność. Jest to w pewnym sensie uzależnienie, ale bardziej aniżeli od urządzenia jest to uzależnienie od ciągłego bycia w kontakcie z innymi. Do tego koniecznie trzeba napisać czym dzisiaj jest telefon komórkowy? Nie jest to już przecież, jak wspomnieliśmy, narzędzie służące jedynie do dzwonienia. Oczywiście jest to funkcja absolutnie podstawowa, nie mniej jednak nowoczesne telefony pozwalają nam na wiele innych funkcjonalności zastępując w praktyce komputer czy laptop. Tak zwane smartfony, które dzisiaj są synonimem telefonu komórkowego pozwalają być nie tylko „pod telefonem” ale również pod mailem czy być bez przerwy dostępnym w Internecie. Nowoczesne smartfony mają też doskonałej jakości aparaty fotograficzne, dzięki czemu możemy na bieżąco dokumentować w Internecie wszystko to co aktualnie robimy. Każdy telefon komórkowy daje też możliwość bycia w stałym kontakcie ze swoimi znajomymi na portalach społecznościowych, a jak wiadomo to dzisiaj najważniejszy sposób na komunikowanie się z wszystkimi dookoła nas.

Telefonia komórkowa zrewolucjonizowała też pracę wszystkich firm oraz ich pracowników. Nie ukrywajmy, ale tak duża liczba aktywnych kart SIM wiąże się z tym, że telefony wykorzystują przede wszystkim firmy mające po kilka a czasem nawet po kilkaset telefonów komórkowych. Każdy telefon komórkowy w rękach pracownika to możliwości zarabiania pieniędzy czy bycia w stałym kontakcie z klientami. Jeśli do tego dodamy stały dostęp do wiadomości email czy firmowych serwerów to mamy odpowiedź na to, jak bardzo telefonia komórkowa zrewolucjonizowała cały świat. Bardzo ważnym faktem przyczyniającym się do ciągłego rozwoju telefonii komórkowej jest to, że rozmowy potaniały praktycznie do minimum, bo dzisiaj za kilkadziesiąt złotych ma się abonament, w którym wszystko jest nielimitowane. Ale do tego do minimum staniał również roaming międzynarodowy a lada chwila rozmowy w obszarze Unii Europejskiej będą musiały być całkowicie darmowe. Już dzisiaj połączenie między krajami Unii kosztuje raptem kilkanaście groszy za minutę. To wszystko sprawia, że telefon komórkowy stał się głównym i najważniejszym narzędziem komunikacji międzyludzkiej. Jeszcze ważniejszym aniżeli Internet, bo przecież ten również jest częścią telefonii komórkowej. Coraz większa liczba osób korzysta dzisiaj również z Internetu właśnie poprzez operatorów sieci komórkowej. Stały dostęp do Internetu właśnie uzyskany poprzez sieć LTE to najszybszy z możliwych transferów i największy zasięg dostępu. Nawet w najmniejszych miejscowościach, gdzie nie ma stałych łącz internetowych można mieć Internet domowy właśnie poprzez sieć komórkową. Technologia komórkowa rozwija się z dnia na dzień i pewnie jeszcze wiele nowoczesnych wynalazków w tej dziedzinie jest przed Nami. Pytanie tylko na jak długo to wszystko wystarczy i czy za niedługo nie pojawi się coś, co wyprze telefonię komórkową. Jest to jednak mało prawdopodobne, chociaż jeszcze kilkanaście lat temu nikt sobie nie wyobrażał życia bez telefonu stacjonarnego. A dzisiaj każdy ma telefon komórkowy ale coraz mniej ludzi ma telefon stacjonarny. Nie wiadomo ja się potoczą dalsze losy telefonii komórkowej, ale na chwilę obecną nie ma nawet najmniejszych przesłanek ku temu, żeby jakieś urządzenie mogło tą wartość zdewaluować. Chyba tylko jakiś szalony wynalazek do komunikowania się ludzi mógłby odebrać bądź zmienić popularność telefonów komórkowych. Ale czy ktoś jest sobie w stanie wyobrazić, że pojawi się coś co zastąpi nam nowoczesnego smartfona, który dzisiaj potrafi praktycznie wszystko? Chyba nikt nawet o czymś takim by nie pomyślał.

 

Dodaj komentarz